Augusztus utolsó hetei számomra mindig keserédesek, amióta az eszemet tudom. Valami ugyanis ilyenkor véget ér. A nagy vakáció. A pihenés. A végnélküli fürdések, evezések, lángosozások, kertmozizások és fesztiválok időszaka. Még akkor is, ha ez ember közben felnő, és a nyár már nem feltétlenül csak ezekről szól. – Frankó Luca pszichológus írása.
Elmúlnak azok a hetek, amelyeket egész évben úgy várunk, és amikre utólag mindig boldog nosztalgiával gondolunk vissza. Tökéletesen fel tudom idézni azokat az évente ismétlődő gyerekkori pillanatokat, amikor a Körös-partról hazabiciklizve belém hasít az érzés: már megint elszaladt egy dinnyeillatú nyár. De rendszerint felbukkant az a bizonyos izgatott várakozás is a „valami újra”. Új tanév, újabb feladatok, az új-könyvszagú hétköznapok.
Ahogyan a nyaralásba is bele kell rázódni, úgy a visszarendeződés sem mindig egyszerű. Még akkor sem, ha legbelül már visszavágyunk a jól megszokott kis életünkbe, a régi kerékvágásba. Így az érzelmi oldal után jöjjön a praktikum, ahogyan a nyár után az ősz! A visszaállás megkönnyítéséhez összegyűjtöttem néhány gondolatot, tippet kicsiknek és nagyoknak, egyszerre a pszichológus és az örök gyerek szemszögéből.
Lassuljunk le!
A nyár utolsó hete sokunkban kapuzárási pánikot okoz. Hajlamosak lehetünk megpróbálni minden olyan programot bezsúfolni az utolsó napokba, amelyekre eddig nem jutott idő. Érdemes azonban elengedni a programrengeteget, és helyette már kicsit lelassulni, befelé figyelni. Tudatosan felkészülni az előttünk álló időszakra: az óvoda- és iskolakezdésre, arra hogy a munkahelyen hirtelen megtriplázódnak a feladatok az uborkaszezon leköszöntével. Ez a fokozatos átzsilipelés felnőttnek és gyereknek egyaránt kell ahhoz, hogy szeptember elsején (azaz idén másodikán) ne csak testben érkezzünk meg az első tanórára vagy a hétfő reggeli megbeszélésre.
Acsai Roland – J. Kovács Judit: Kerekítő Manó és az évszakok
Dolgozzunk előre!
Érdemes alaposan átgondolni az első – jellemzően különösen fejetlen – hét teendőit, ezáltal kicsit előredolgozni, segíteni magunkat az átállásban. Hogyan? Nem kell semmi taktikai manőverre gondolni, egész egyszerűen csak írjuk be a naptárunkba a már ismert programokat, gondoljuk át a változó napi logisztikát lépésről-lépésre és ha kell, egyeztessünk a családtagokkal, szervezzük le a napi menetet! Esetleg végezzünk el egy nagymosást, bonyolítsunk le egy komplett nagybevásárlást, szervizeljük az autót és a bicikliket!
Szelektáljunk!
Az új (tan)év mindig egyfajta új kezdet is, ami ideális alkalom arra, hogy szemügyre vegyük a minket körülvevő tárgyakat. Nem buzdítanék senkit az augusztus utolsó heteire időzített lakásfelújításra, de egy alapos szelektálás és szanálás nagyban megkönnyítheti az őszi startot. Érdemes átválogatni a szekrényekben álló ruhákat, ami nem csak praktikus lépés, de az őszre hangolódásban is segít. Nagy előny, ha még idejében eszmélünk, hogy a gyerek ruha- és cipőméretet is váltott a nyáron és bizony hiányos az őszi ruhatára. Az augusztusi szembesülés tudatosabb fogyasztást, például kevesebb ebédszünetben lefolytatott plázás impulzusvásárlást eredményez. A kinőtt ruhák sorsának elegyengetésére is több figyelem és idő jut ilyenkor. A tavalyi szetteket eltehetjük, vagy környezettudatosan eladhatjuk, eljándékozhatjuk. Mindez nem csak a gardróbra, de például a gyerekszobára is igaz, ami szintén megérdemel egy alapos ráncfelvarrást az utolsó nyári napsugarakkal. A friss iskolás szobájából érdemes eliminálni a szekrény mélyén lapuló csörgőket és rágókákat.
Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok
Tegyünk „újévi” fogadalma(ka)t!
A kisöprésre, megújulásra nem csak a szó materiális, hanem pszichológiai értelmében is szükség lehet. A nyár utolsó napjait felhasználhatjuk arra is, hogy átgondoljuk, milyen régi szokásokat szeretnénk magunk mögött hagyni, esetleg vannak-e olyanok, amiket szeretnénk felvenni. Legyen ez a több testmozgás vagy a fenntarthatóbb életmód, érdemes a célkitűzést a részletekbe menő gyakorlati megvalósítás szintjére hozni és beilleszteni a család körvonalazódó új menetrendjébe. Ha pedig fogadkozunk, csináljuk jól! Egy klasszikus tréning technika a segítségünkre lehet ebben: alkalmazhatjuk a SMART célok módszerét. Ennek a pontos menete a sportolási ambíciók kapcsán jól szemléltethető.
- Fogadalmunk mindig legyen konkrét (S=specific), azaz határozzuk meg a például a sportágat vagy sportágakat!
- Legyen a célunk mérhető (M=measurable), azaz a sportág mellé rendeljünk egy heti alkalomszámot és edzés hosszt is!
- A célszámok persze legyenek elérhetőek (A=achieveable), hiszen a túlvállalás hamar kudarcélményhez vezet!
- Legyen az egész fogadalom realisztikus (R=realistic), illeszkedjen az életvitelünkhöz, sport múltunkhoz, életkorunkhoz, időbeosztásunkhoz, lehetőségeinkhez!
- Végezetül adjunk az egésznek egy időkeretet (T=timebounded), aminek a végén felülvizsgálhatjuk, hogy a vállalás sikeres volt-e! Ha igen, tartsuk meg vagy emeljük a tétet! Ha nem, érdemes nem eleve elvetni a dolgot, hanem átgondolni, hol érdemes változtatni.
Ebbe a „játékba” már akár a kisiskolásokat is be lehet vonni saját célokkal, fogadalmakkal.
Legyen mit várnunk!
Ugyan rendkívül magasztosan írtam eddig a nyárról, de tudom, olyanok is vannak (nem is kevesen), akik ki nem állhatják a harmincfokokat. Nekik önmagában is megváltás a hidegebb évszak beköszönte. A nyár rajongóinak sem kell hosszan búslakodniuk. Érdemes megkeresni azokat az örömöt adó, apró, mindennapi dolgokat vagy eseményeket, amiket várni lehet, amikre jól esik előre rágondolni. Ebben segíthetjük egymást a gyerekeinkkel, tervezgessük az előttünk álló időszakot velük együtt!
Számomra például kisiskolásként a tankönyvek becsomagolása, az új ceruzáim kihegyezése és gondos rendezgetése mindig kitörő örömöt okozott, de nyilván mindenkinek megvan a maga saját, kedves, kora őszi rituáléja. Ha nincs, bármikor ki is lehet alakítani egyet-kettőt, akár közösen a családdal, akár egyénileg! Az ősz számos apró örömöt hozhat: régi barátok viszontlátását, kirándulásokat, színházat, sok-sok új kalandot és találkozást. És persze bekuckózást, otthoni mozi maratonokat, könyveket és meséket is…
Meséljünk!
A mesék is a gyerekek és a szülők segítségére lehetnek az új évszakra és az új kezdetre hangolódásban. Különösképpen, ha a gyerek életében a megszokottnál nagyobb változás köszönt be, például bölcsődébe, óvodába vagy iskolába megy. Ezek a nagy mérföldkövek akár félelmetesnek is lehetnek a kicsik számára, így érdemes róluk sokat beszélgetni, ezáltal a várható történéseket kézzelfoghatóbbá tenni. A családunkban a szeptember az óvodakezdésről szól majd, amire (a BOOKR Kids Mesetárban is elérhető) Vackor ovis kalandjaival hangolódunk hetek óta. De minden jöhet ilyenkor, ami az őszről, a pulcsikról vagy a hulló falevelekről szól.
Kormos István: Vackor az óvodában
Az őszre, a bölcsőde-, óvoda-, iskolakezdésre való hangolódást segítő, a BOOKR Kids Mesetár polcain elérhető mesék:
Acsai Roland – J. Kovács Judit: Kerekítő Manó és az évszakok
Janikovszky Éva: Már iskolás vagyok
Kormos István: Vackor az óvodában