Az elmúlt évek adventi magazin cikkeinek nagy része már szerencsére azt az üzenetet hirdette, mennyire fontos a mértéktartás az ünnepekre készülődés idején is. A fenntarthatósági szempontokon túl ugyanis a karácsony eredeti üzenetétől is nagyon távol áll a plázában tülekedés és a hitelből vett ajándékok felhalmozása. A gyökerekhez való visszatalálás jegyében ismét egyre nagyobb hangsúly terelődött a kézzel készített meglepetésekre, a minőségi együtt töltött időre vagy a karácsonyi hagyományok megőrzésére. 2020-ban ez az egész helyzet azonban kapott egy furcsa gellert. A minimalista karácsony üzenete talán sosem volt ennyire fontos és aktuális, a megvalósítás azonban idén számos kérdést felvet. Hiszen sok helyen épp a nagycsalád közös ünneplésére nem lesz lehetőség, az anya-lánya bejgli sütésről pedig az juthat eszünkbe, hogy oké, oké, de tulajdonképpen egész évben valami hasonlót csináltunk… Pszichológusunk, Frankó Luca írása.
Remény és sok-sok kérdés
Ebben a nagyon furcsa, hihetetlen csavarokat és sok család számára valódi drámákat tartogató évben a karácsony is különös jelentőséget kap. Máshogy készülünk az ünnepre, mint tettük azt tavaly. Bizonyára több most a bizonytalanság, de talán a remény is, hogy a jövő évvel egy könnyebb időszak köszönt ránk. Mégis toporgunk és ezer kérdés kavarog a fejünkben: kivel, hogyan és hol tudunk idén találkozni? Ünnepeljen minden háztartás külön-külön, a biztonság jegyében, vagy gyűljünk össze mégis valamilyen módon az elmúlt időszakban keveset látott szeretteinkkel? Bárki bárhogy is dönt, egy dolog bizonyosnak tűnik. Abban az évben, amikor a szerdák olyanok voltak, mint csütörtökök, a hétköznapok pedig nagyon hasonlóan alakultak a hétvégékhez, kiemelten fontos, hogy az ünnep valódi pompát kapjon. Ez természetesen nem kell, hogy méregdrága körítést és ajándékhalmot jelentsen…
Biztonságot adó rituálék: valahová tartunk és tartozunk
Az ünnepnapokat hagyományosan sok-sok rituálé övezi, gondoljunk csak a húsvéti locsolkodásra, a március 15.-i kokárda tűzésre vagy a decemberi karácsonyfa állításra. De természetesen ide sorolhatóak a családok saját szokásai is. Ezeknek a rituáléknak számos funkciója van: például építi az egyéni és a közösségi identitásunkat, erősítheti a valahová tartozás érzését. A gyerekek esetében kiemelten fontos lehet a szerepük, hiszen életünk ezen „kerettörténetei” egyfajta állandóságot és ciklikusságot, ezáltal biztonságérzetet is nyújtanak számukra. Idén talán nem csak a kicsiknek, hanem nekünk, felnőtteknek is nagyobb szükségünk lehet ezekre a kapaszkodókra. Arra az érzésre, hogy van, ami biztos, hogy valahová tartunk és tartozunk, no és persze, hogy van mit várni. Például a nagybetűs ünnepet, aminek a puszta közeledtében is jó esetben van valamiféle megnyugtató: hiszen akármi is történik a világban, a karácsony nem marad el, csak esetleg átalakul.
„Azé az ünnep, aki várja”
– írja Szabó T. Anna Adventi Kalendárium című verseskötetében. Az adventi várakozás idén ráadásul egy extra jelentést is kap, hiszen nem csupán a karácsony, hanem valamiféle új normalitás eljövetelét is reméljük. Itt lehet az ideje annak, hogy a szó fizikai és lelki értelmében is egy kis rendet tegyünk magunk körül. Fontos ez azért, hogy az esetleges bizonytalanságokat is tisztább fejjel tudjuk kezelni, illetve, hogy a nagyrészt otthon töltött ünnepek alatt ne kelljen osztoznunk az otthonunkon oda már nem való, számunkra felesleges dolgokkal. Ami viszont nekünk szemét, másnak lehet, hogy kincs, az adományozás hónapjában ezt is fontos szem előtt tartani. Segíthet számunkra megérkezni a valódi karácsonyi hangulatba, ha megajándékozzuk mindazokat, akik idén értünk dolgoztak, legyen szó itt az óvó-vagy tanítónénikről, a gyerekorvosról vagy éppen a kedvenc pékünkről. Természetesen nem a meglepetés anyagi értéke, hanem maga a rítus és a hálánk kifejezése fontos ebben a gesztusban igazán. A lakáson kívüli programok tárháza idén meglehetősen csekély, érdemes azonban minél több időt most is kint tölteni a szabadban. Tegyünk egy közös családi sétát a lakóhelyünk főterén és csodáljuk meg a díszkivilágítást – a kicsiknek ennél nem kell sokkal több a boldogsághoz. A nagyokkal építsünk madáretetőt és helyezzük ki a kertbe vagy a közeli parkba, a bevállalósabbak Luca szék faragásba is foghatnak. Akik kicsit 21. századibb rítusok kialakítására vágynak, készíthetnek szeretteiknek személyre szóló zenei vagy podcast listákat, amivel a világ bármely pontjáról örömet okozhatunk nekik, esetleg meglephetik őket valamilyen online szolgáltatásra való előfizetéssel is. Mostantól akár évről évre valami mással.
Flitteres-fényes Szenteste
Ha pedig elérkezik a Szenteste, idén bátran essünk jóféle túlzásokba! A gyertyák mellett a fényfüzérek is már egy ideje belopták magukat a magyar háztartásokba, használjunk belőlük annyit, amennyit csak elbír a lakás. A karácsonyi dress code sok családban mára a melegítő vagy a „csúnyapulcsi” lett. Idén azonban nem igazán volt hova kiöltöznünk, így itt a remek alkalom, hogy elővegyük a szekrények elfeledett szegleteiből a legflitteresebb ruhákat és a legszebb csokornyakkendőket. Nem csak a gyerekek, hanem mi, felnőttek is! A zserbó evés talán így kicsit nehezebb lesz, de sokkal emelkedettebb hangulatban nézhetjük a nappaliból a Diótörőt vagy az online közvetített karácsonyi misét. Az énekekkel, versekkel se spóroljunk, tanuljuk akár együtt a gyerekekkel újakat, amiből még egy kis műsort is összeállíthatunk a saját magunk szórakoztatására. Ha pedig még nem kapunk a kütyüinktől és az online jelenléttől viszketőrohamot, még tabukat is döntögethetünk idén, nevezetesen, hogy a tabletnek nincs helye a karácsonyi meghittségben. Ültessük be magunk mellé bármelyik szerettünket a vacsoraasztalhoz vagy éppen osszuk meg velük a pillanatot, ahogyan a kicsik a Csendeséjt éneklik a fa alatt.
Természetesen a felsorolt dolgok nem kötelezően ajánlott elemek, lehet, hogy valaki pont az ellenkezőjére vágyik. Vagy éppen sokkal nagyobb nehézségekkel küzd idén karácsonykor, mint hogy a gyerek melyik tüllruhájában cukiskodjon a fa alatt. Az üzenet csupán annyi, hogy ha tehetjük, akkor piciben vagy nagyban, giccsben úszva vagy a svéd minimalizmus jegyében, fizikailag is vagy csak lélekben együtt, de ünnepeljünk! Úgy igazán, mert idén nagyon megérdemeljük!